• JAK RYCHLE MŮŽE BĚŽET KŮŇ

    Když cváláte po louce a cítíte vítr ve tváři, napadlo vás někdy, jak rychle vlastně může kůň běžet?

    Zrození běžce

    Ponořme se do šera prehistorie. Představme si pidi koníka, ani ne velikosti dnešního mini shetlanda, jak nesměle vykročí z přítmí třetihorního pralesa do otevřeného prostoru sluncem zalitých travnatých stepí. Všude je spousta pastvy. Ale také nepřátel. Šanci přežít mají jen ti koně, kteří běží rychle, rychleji než ostatní. Přežijí ti nejrychlejší! A jak to s tím malým předchůdcem dnešního koně dopadlo? Řekla bych, že evoluce byla úspěšná!  

    Koně běhají i pro radost z pohybu samotného.

    Dokonalý běžec

    Dnešní kůň se díky „běhu o život“ vyvinul v excelentního běžce, který má k běhu všechny fyzické předpoklady. Zásadní roli hraje velké srdce. Průměrné srdce dostihového koně váží mezi 3 a 4 kilogramy. To je v porovnání s jinými zvířaty impozantní velikost, třeba u krávy, která váží obdobně jako dostihový kůň, je váha srdce pouze 2 kg. V klidu dokáže koňské srdce přepumpovat přibližně 40 litrů krve za minutu, zatímco při maximálním zatížení během dostihu může tato výkonná pumpa vehnat do aorty až 240 litrů za minutu. Takový objem krve umožňuje zásobovat svaly dostatečným množstvím kyslíku i při extrémní zátěži. Ale aby byl kyslík k dispozici, jsou potřeba plíce odpovídající kapacity – a ty kůň má. Jeho plíce jsou mimořádně velké a efektivní. Během klidového stavu je schopen vdechnout přibližně 5 litrů vzduchu, ale při plném výkonu může objem dosáhnout až 60 litrů vzduchu za minutu.

    Když vidíte koně, nelze si nepovšimnout jeho dlouhých nohou. Délka nohou umožňuje delší krok, což vede k větší rychlosti. Navíc nohy fungují jako mechanické páky, které zefektivňují pohyb a umožňují koni vyvinout větší sílu při každém odrazu. Dlouhé a silné šlachy, které vedou po celé délce končetin, pomáhají pohlcovat nárazy a poskytují pružnost při běhu. Tento mechanismus je navržen tak, aby kůň dokázal vyvinout maximální rychlost s minimálním energetickým výdajem. Prostě nohy koně jsou pro běh dokonalé!

    Proč koně běhají

    Schopnost rychlého běhu zaručovala koním po miliony let přežití při útoku predátorů. Rychlý běh je klíčovou strategií, jak  před predátory ochránit. Divocí koně musí při hledání vhodné pastvy a napajedel urazit často i velké vzdálenosti, klus či cval je efektivní způsob, jak se rychle dostat do místa s dostatkem potravy nebo vody. Koně běhají nejen kvůli „přímému přežití“. Mladá zvířata si často hrají a přitom běhají. To jsou hry, kdy se učí, jak lépe manévrovat a reagovat na ostatní členy stáda. Třeba právě ve chvílích, kdy půjde o život!

    Je mustang synonymem pro rychlost?

    Možná ano, možná ne. Automobilka Ford vyrábí sportovní vozy Mustang od roku 1964 a za tu dobu sjelo z montážní linky přes 10 milionů těchto vozů. Každý měl svého „cválajícího mustanga“. Ford Mustang je absolutní ikona mezi americkými sportovními vozy, skoro se chce říci, že mustang opravdu je synonymem pro rychlost. Jak rychle ale běží ten čtyřnohý mustang? Průměrná maximální rychlost, kterou dokáže mustang vyvinout, se pohybuje podle různých zdrojů kolem 50 až 55 km/h, což je srovnatelné s rychlostí dostihových koní. Je samozřejmé, že tuto rychlost jsou divocí koně schopni vyvinout pouze na velmi krátkou vzdálenost. Naprostá většina běhu divokých koní je na delší vzdálenosti a probíhá ve formě klusu nebo pomalého cvalu, což jsou ekonomičtější formy pohybu, pokud jde o spotřebu energie.

    Kdo je nejrychlejší?

    Dostihoví koně patří mezi nejrychlejší zvířata na světě. Šampionem mezi dostihovými koňmi je anglický plnokrevník. Toto plemeno je výsledkem více než 300 let systematického šlechtění, jehož hlavním a jediným kritériem je rychlost! Plemeno bylo vyšlechtěno ze tří zakládajících arabských hřebců: Byerley Turk, Darley Arabian a Godolphin Arabian, kteří byli přivezeni do Anglie a zkříženi s místními klisnami. Plemenná kniha anglického plnokrevníka byla uzavřena v roce 1791, kdy tajemník Jockey Clubu James Weatherby sestavil první „General Stud Book“, do které byli zapsáni pouze koně s prokázaným původem sahajícím až k těmto zakládajícím hřebcům. Od té doby jsou do plemenné knihy zapisováni pouze koně, kteří pocházejí z těchto přímých linií.

    Rychlost anglického plnokrevníka v dostihu je kolem 50-60 km/h, přičemž se uvádí, že může běžet až rychlostí 70 km/h. Nejvyšší naměřená rychlost na čtvrt míle, tedy 402 m, byla zaznamenána v roce 2008, kdy kůň jménem Winning Brew dosáhl v dostihu rychlosti 70,76 km/h.

    Pro srovnání, světový rekord v běhu na 400 metrů drží Wayde van Niekerk z Jihoafrické republiky, který rekord zaběhl 14. srpna 2016 na olympijských hrách v Riu de Janeiru. Atlet uběhl 400 m za 43,03 sekundy. Průměrná rychlost van Niekerka během tohoto závodu byla přibližně 33,41 km/h, maximální rychlost, kterou dosáhl ve střední fázi běhu, byla odhadována na 43–44 km/h.

    Čtvrtka míle – koňský sprint!

    Americký quarter horse je známý neuvěřitelnou rychlostí na krátké vzdálenosti! Vždyť závody na 1/4 míle, tedy 440 yardů, 402 metrů mu daly jeho jméno – quarter. Na této vzdálenosti dokáže vcelku malý, ale silně osvalený quarter, dosáhnout průměrné rychlosti kolem 70 km/h. V nejrychlejších úsecích sprintu může maximální rychlost překročit i 88 km/h. Quarter je sprinter, postavou i výkonem! S čím to srovnat? Když se podíváme do lidských atletických tabulek, tak nejrychlejším sprinterem je Usain Bolt. Jamajčan je na sprintera dost vysoký, některé svoje soupeře převyšuje až o 20 cm. Výška samozřejmě prodlužuje tělo, tím i nohy a umožňuje delší krok. Ale zpět k jeho světovému rekordu – v roce 2009 na MS v Berlíně zaběhl stovku v čase 9,58 sekundy, průměrně běžel rychlostí 37,5 kilometru za hodinu. Časoměřiči zaznamenali, že běžel posledních 40 metrů za 3,27 sekundy, což odpovídá průměrné rychlosti 44,03 km/h.

    Plnokrevník, ale arabský

    Víte, že arabský plnokrevník je také dostihovým koněm? V Polsku na dostihové dráze Tor Służewiec ve Varšavě se konají dostihy pro arabské plnokrevníky, jako je dostih o Nagrodę Europy na 2600 metrů. Typické vzdálenosti pro dostihy arabských plnokrevníků se pohybují mezi 1600 metry a 3200 metry a koně při nich dosahují maximální rychlosti přibližně 55 až 60 km/h.

    Foto: Kristýna Kučerová a archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top